A termékdíj-kötelezettség nyilatkozatokra vonatkozó szabályai
Környezetvédelmi termékdíj tanácsadó vállalatként az általunk ellátott feladatok egyik meghatározó részét a termékdíjjal kapcsolatos nyilatkozatok végig „menedzselése”, ügyintézése jelenti. Számtalan esetben tapasztaljuk, hogy a piaci szereplők nem tudják felmérni a nyilatkozat tétel kockázatát és hatásait. Sajnos a kérésekből már látjuk, hogy nem megfelelő szakmai tudás van a piaci szereplőnél, amikor például „átvállalási nyilatkozat” igényével keresnek meg (ilyen jogintézmény nincs). Oszlassuk el a tévhiteket a nyilatkozat jogintézményének bemutatásával.
A jogszabály meghatározott nyilatkozat típusokat (jogcímeket) ismer, vagy a felhasználás területe, megrendelő személye, vagy a termék technikai paraméterei alapján tudjuk a megfelelőt használni. A piaci gyakorlat a hordtasakok tekintetében is alkalmaz nyilatkozatokat, viszont itt fel kívánom hívni a figyelmet, hogy ennek egzakt jogszabályi háttere nincs.
I. „A termékdíjköteles termék termékdíját nem kell megfizetni” típusú nyilatkozatok:
A jogalkotó csokorba szedte azokat a lehetőségeket, amik abban az esetekben nyújtanak megoldást, amikor a termékdíjköteles termék kötelezettje és a felhasználója elválik egymástól és a felhasználó olyan tevékenységet folytat, ami alapján vagy kevesebb hulladék keletkezik, vagy változik a kötelezett személye.
· A csomagolószert termékdíjátalány fizetésre jogosult mezőgazdasági termelőként csomagolás előállítására használja fel.
· az alkalmazott:
1. csomagolószert visszaváltási díjas rendszerben, vagy
2. újrahasználható csomagolószerek nyilvántartásába a felhasználó kérelmére felvett raklapot a beszerzéstől számított legalább 365 napig újrahasználható csomagolóeszközként csomagolás létrehozására használja fel
· a csomagolóanyagot vagy a csomagolási segédanyagot
1. mint annak végfelhasználója nem csomagolás előállítására, vagy
2. más termék előállításához közvetlen anyagként (alapanyagként) használja fel,
· a termékdíjköteles terméket termékdíj raktárba szállítja be
· a raklapot engedéllyel bíró bérleti rendszer üzemeltetőjeként az engedélyezett bérleti rendszer keretében történő használat céljából vásárolja meg,
· a raklapot engedéllyel bíró bérleti rendszer üzemeltetője számára az engedélyezett bérleti rendszer keretében történő használatra átadja
· az irodai papírt ISBN-számmal ellátott könyv, a tankönyvjegyzékbe felvett tankönyv, vagy ISSN-azonosítószámmal rendelkező időszaki kiadvány előállításához közvetlen anyagként (alapanyagként) használja fel.
Ezekben az esetekben a kötelezett nem fizeti meg a termékdíjat, viszont bevallást benyújt vevőnként, CsK/KT kódonként, súly alapon az adott negyedévben értékesített mennyiségekről.
Tehát fontos, hogy a nyilatkozatot tevő valósan nyilatkozzon, ugyanis nyilatkozó kötelezettnek minősül, ha a nyilatkozatával ellentétesen jár el, egyébként a kötelezett ellenőrzésére vonatkozó szabályokat kell rá alkalmazni.
Amennyiben a nyilatkozó nem, vagy nem a nyilatkozat tartalma szerint jár el vagy ezt nem tudja igazolni, a termékdíjköteles termék termékdíját és a termékdíj-kötelezettség keletkezésének időpontjától számított késedelmi pótlékot a nyilatkozó köteles megfizetni.
Meg kell jegyezni, hogy a nyilatkozat formáját szerencsére nem a piaci szereplőknek kell meghatározni, sőt, óvva intjük Őket ettől, ugyanis a végrehajtási rendelet pontosan meghatározza a nyilatkozat mintáit.
Időtartam tekintetében két lehetőség közül választhatunk:
· Eseti nyilatkozat
· Időszaki nyilatkozat
Mi minden esetben az időszaki nyilatkozat megtételét, befogadását javasoljuk. Ennél a jogintézménynél az átvállalási szerződésekkel ellentétben nincs meghatározva az időszak hossza. Vannak olyan piaci szereplők, aki éves nyilatkozatot tesznek, mi ennél hosszabb időre javasoljuk a nyilatkozat megtételét, mondjuk 3 éves intervallumra, mert így a piaci szereplők az átvállalási szerződésekkel együtt tudják kezelni a nyilatkozatok lejárati dátumát is.
Az eseti nyilatkozat kicsit „tudathasadásos” a jogértelmezésünk szerint, mert hogyan tudnék nyilatkozni, mondjuk a megrendelés pillanatában úgy, hogy már tudom a beszállító számláján feltüntetésre kerülő sorszámot (számlaszámot), amire meg a jogszabály szerint hivatkozni kell…..Ráadásul a számlán fel is kell tüntetni záradékként, hogy a vevő eseti nyilatkozata alapján nem kerül megfizetésre. Amit így beláthatunk, hogy ha nyilatkozni csak számlára hivatkozva tudunk, akkor a számlán, vajon hogy tüntethetünk fel egy megtett nyilatkozatra vonatkozó hivatkozást. Ehhez legalább „időgépre” lenne szükség, vagy a felek nyilatkozat megtétele előtti jóhiszemű jogalkalmazására.
Számlán való feltüntetési kötelezettség (záradék) nyilatkozat esetén:
Eseti nyilatkozat: “a(z)……………….. termékdíja a vevő eseti nyilatkozata alapján nem kerül megfizetésre”
Időszaki nyilatkozat: “a(z)……………. termékdíja a vevő … számon iktatott időszakra vonatkozó nyilatkozata alapján nem kerül megfizetésre” Termékdíj raktárra vonatkozó nyilatkozat esetén: a termékdíjköteles termék termékdíjának alapját képező tömegét és KT vagy CsK kódját
Nagyon fontos megjegyzés, hogy ha ezek a záradékok hiányoznak, akkor a nyilatkozat joghatása nem áll be, kötelezettség keletkezik, tehát a nyilatkozat befogadójánál az adóhatóság termékdíj hiányt állapíthat meg.
Összegezve, a nyilatkozat alkalmazása esetén három feltételnek együtt kell teljesülnie:
· Jogszabályban meghatározott nyilatkozat megléte (eseti, vagy időszakos)
· Számla záradék megléte
· Nyilatkozat befogadója a termékdíj bevallásában feltünteti a nyilatkozattal értékesített mennyiségeket partnerenként (bevallás ANY lapja)
II. Reklámhordozó papírokra vonatkozó nyilatkozat:
A reklámhordozó papír forgalomba hozatala során a termékdíjat abban az esetben nem kell megfizetni, ha a kötelezett megrendelője a megrendelésével egyidejűleg írásban nyilatkozik a következőkben meghatározott feltétel fennállásáról.
Ha a kötelezett olyan reklámhordozó papírt hoz belföldön forgalomba, használ fel saját célra vagy vesz készletre:
· amely teljes nyomtatott felületére vetítve legfeljebb ötven százalékában gazdasági reklám terjesztésére szolgál, vagy
· amelyet közhasznú szervezet, állami, önkormányzati szerv alapfeladata körében ad ki.
Ha a közhasznú szervezet, állami, önkormányzati szerv szerződéses partnere a nyomda megrendelője, abban az esetben a megrendelőnek a nyilatkozata megtétele előtt be kell szereznie a közhasznú szervezet, állami, önkormányzati szerv nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy a megrendelt áru a meghatározott feltételeknek megfelel.
Az ilyen típusú nyilatkozatra vonatkozóan nincs meghatározott „minta forma” sem a törvényben, sem a végrehajtási rendeletben, sőt jogszabály itt nem határozza meg a nyilatkozattal érvényességének eseti, vagy folyamatos jellegét sem. Fontos, hogy egyértelmű és beazonosítható legyen, hogy pontosan milyen termékekre vonatkozik az adott nyilatkozat.
III. Hordtasakokra vonatkozó nyilatkozat:
A 2021. július 1-ét követően hatályba lépett jogszabállyal kapcsolatos jogértelmezések legnagyobb problémáját ezek a termékek okozzák. Minden zacskó, zsák, tasak, ami hord füllel van ellátva, függetlenül annak kialakításától, kimeríti a hordtasak meghatározását. Viszont vannak olyan termékek, ahol a kötelezettség megállapítása nehézségeket okoz, ugyanis a hordtasaknak való minősítését a felhasználás módja és helye határozza meg. Ezt a termékdíjköteles csomagolószer első belföldi forgalomba hozója sok esetben nem tudja meghatározni, amennyiben elválik egymástól a termékdíj kötelezett személye és a csomagolást létrehozóé, ezért erre a kérdésre valójában és kizárólag a csomagolószert csomagolásra felhasználója tudja megadni a választ.
A termékdíj törvény ugyan előírja a termékdíj-megállapítási kötelezettséget, mint termékdíjköteles termékkel, illetve a termékdíjjal összefüggően fennálló kötelezettséget a kötelezettre vonatkozóan, viszont annak módját, szabályait nem írja elő.
Ezért a piaci szereplők vevői nyilatkozattal próbálják a kötelezettséget megállapítani. Ezzel kapcsolatosan meg kell jegyezni, hogy mivel a nyilatkozat lehetőségét a jogszabályi háttér nem határozza meg, ezért a termékdíj törvény értelmében a felelősség sem terheli a nyilatkozót.
Bízunk benne, hogy ezzel a szakmai tájékoztatóval segítséget tudtunk nyújtani az nyilatkozatotok most már talán nem is annyira bonyolult útvesztőjében való eligazodáshoz. További kérdésük esetén a Green Tax Service Kft. rendelkezésre áll a termékdíjjal kapcsolatos kérdésekben.
Nyilatkozat
A GREEN TAX SERVICE Kft. kijelenti, hogy a tájékoztató összeállítását a termékdíjra vonatkozó jogszabályok szerinti előírásoknak megfelelően teljesítette. A mindenkor elvárható gondossággal és körültekintéssel, a szakmai standardok betartása szerint járt el.
Jelen összefoglaló nem tartalmazza a teljes termékdíj törvény és annak végrehajtási rendeletében előírt szabályozást. Célja nem a teljes körűség és a jogi normák hivatkozásainak pontos idézése, hanem gyakorlati iránymutatást tartalmaz, melynek elsődleges célja, hogy az összefoglaló közérthető legyen.
A GREEN TAX SERVICE Kft. tájékoztatja az olvasót, hogy a jelen összefoglalóban leírt megállapítások, vélemények, javaslatok jogalkalmazói értelmezését, gyakorlatát és szakmai véleményét tükrözi, melyek szakmai véleménynek, ajánlásnak, iránymutatásnak minősülnek, de jogi kötőerővel a jelen összefoglalóban foglaltak nem rendelkeznek. A GREEN TAX SERVICE Kft. az esetleges hibákért, hiányosságokért a felelősségét kizárja.
A GREEN TAX SERVICE Kft. nem rendelkezik hatáskörrel a jogszabályok értelmezésére, a jelen összefoglalóban foglaltak szakmai véleménynek minősülnek, melyek egy esetleges jogvitában a bíróságokat, hatóságokat nem köti.