A KT kódok felépítése a gyakorlatban
A CsK kódok felépítését már a korábbi szakcikkünkben bemutattuk, most a KT kódok helyes meghatározásának, alkalmazásának gyakorlatát fogjuk részletesen végig venni. Ennek az azonosító kódnak a szerepe is igen fontos és pontos alkalmazásuk elkerülhetetlen a termékdíjjal kapcsolatos nyilvántartások, bevallások, átvállalási szerződések kialakítása, alkalmazása során.
Először is tisztázzuk, hogy mi is az a KT kód? A termékdíjköteles termék környezetvédelmi termékkódja, amely olyan 7 számjegyből álló azonosítószám, amely a termékdíjköteles termékek azonosítására szolgál, a termékdíj-kötelezettség megállapítása érdekében. A téma igen aktuális, ugyanis a 2021-es évben két esetben is változtak a KT kódok. Először 2021. január 1-ét követően az egyéb kőolajtermékek környezetvédelmi termékdíj kódjai változtak, kerültek részletesebb meghatározás alá (I. csoport: Motor- és sebességváltó-olajok, II. csoport: Ipari olajok (az emulziók kivételével), III. csoport: Ipari olajok (emulziók). Majd 2021. július 1-ét követően az elektromos, elektronikai berendezés környezetvédelmi termékdíj kódjai egészültek ki a „Fotovoltaikus panelek”, valamint az „Újrafelhasználásra vagy újbóli felhasználásra előkészítést követően létrejött fotovoltaikus panelek” kategóriával. Így a korábbi „Nagygépek (bármely külső méret meghaladja az 50 cm-t)” illetve az „Újrafelhasználásra vagy újbóli felhasználásra előkészítést követően létrejött nagygépek (bármely külső méret meghaladja az 50 cm-t)” termék megnevezése megszűnt, illetve átalakult.
A KT kódok felépítésének bemutatása a 343/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet 1. mellékletében, annak B) címében található meg. Mostani cikkünk célja is, hogy a felépítés logikáját megmutassuk, valamint a leggyakrabban előforduló kódokat bemutassuk. Sőt, nem szabad megfeledkeznünk a gépjármű termékdíjköteles alkotórésze, tartozéka után meghatározott összegű termékdíjátalány alkalmazásának KT kódjáról sem.
KT kód felépítése:
· 1-3. karakter: Termék megnevezése
· 4–5. karakter: Termékdíj megfizetésére vonatkozó kód, amely a kötelezettség keletkezését vagy annak hiányát, némely esetben mértékét jelöli
· 6–7. karakter: Saját vámtarifaszáma alapján termékdíjköteles termék, vagy nem termékdíjköteles termék termékdíjköteles alkotórésze, tartozékára vonatkozó kód, mely megmutatja rögtön, hogy a cikk belföldi előállítású, külföldről behozott, újrahasználatra előkészítést vagy újbóli felhasználásra előkészítést követően létrejött termék.
Néhány gyakori példa (melyet minden esetben a kötelezett szemszögéből mutatjuk be):
· Külföldről behozott targoncában lévő ólom savas akkumulátor: 50101K2
· Belföldön gyártott hűtőgép (Hőcserélő berendezések): 15101B1
· Külföldről behozott villanyborotva – Kisgépek (egyik külső méretük sem haladja meg az 50 cm-t): 18101K1
· Külföldről behozott nagy ipari elektromos termelő gép vezérlése, mint alkotó rész: 18101K2
· Belföldön gyártott pénztárgép szalag: 80101B1
· Külföldről behozott talicska tömör gumiabroncsa: 21101K2
· Külföldről behozott ipari olaj: 60301K1
· Belföldön előállított kiadvány, melynek reklám tartalma nem haladja meg az 50%-ot: 90061B1
· Belföldön előállított reklámplakát: 90001B1
· Külföldről behozott helységillatosító: 70201K1
· Belföldi előállítású mosószer: 70101B1
· Külföldről behozott benzines személygépjármű 1400 cm2, átalány díjas: J2203K2
· Teljesen elektromos, külföldről behozott személygépjármű: V0109K2
· Belföldi hulladékból kinyert feszültség szabályzó – Újrafelhasználásra vagy újbóli felhasználásra előkészítést követően létrejött kisgépek (egyik külső méretük sem haladja meg az 50 cm-t), újrahasználatra előkészítést követően létrejött termék: 18274B4
Bízunk benne, hogy ezzel a szakmai tájékoztatóval segítséget tudtunk nyújtani a KT kódok felépítésével kapcsolatos előírásokban eligazodni, az összefüggéseket átlátni. További kérdésük esetén a Green Tax Service Kft. csapata rendelkezésükre áll a termékdíjjal kapcsolatos további kérdések megválaszolásában.
Nyilatkozat
A GREEN TAX SERVICE Kft. kijelenti, hogy a tájékoztató összeállítását a termékdíjra vonatkozó jogszabályok szerinti előírásoknak megfelelően teljesítette. A mindenkor elvárható gondossággal és körültekintéssel, a szakmai standardok betartása szerint járt el.
Jelen összefoglaló nem tartalmazza a teljes termékdíj törvény és annak végrehajtási rendeletében előírt szabályozást. Célja nem a teljes körűség és a jogi normák hivatkozásainak pontos idézése, hanem gyakorlati iránymutatást tartalmaz, melynek elsődleges célja, hogy az összefoglaló közérthető legyen.
A GREEN TAX SERVICE Kft. tájékoztatja az olvasót, hogy a jelen összefoglalóban leírt megállapítások, vélemények, javaslatok jogalkalmazói értelmezését, gyakorlatát és szakmai véleményét tükrözi, melyek szakmai véleménynek, ajánlásnak, iránymutatásnak minősülnek, de jogi kötőerővel a jelen összefoglalóban foglaltak nem rendelkeznek. A GREEN TAX SERVICE Kft. az esetleges hibákért, hiányosságokért a felelősségét kizárja.
A GREEN TAX SERVICE Kft. nem rendelkezik hatáskörrel a jogszabályok értelmezésére, a jelen összefoglalóban foglaltak szakmai véleménynek minősülnek, melyek egy esetleges jogvitában a bíróságokat, hatóságokat nem köti.