Ahogy egyre több vállalat eszmél fel, hogy bizony 2023. július 1-ét követően életbe lépett az EPR szabályozás, úgy egyre több kérdés érkezik a Green Tax Service Kft. felé. Számtalanszor felmerült például a kérdés, hogy „Nekem miért kell EPR díjat fizetnem, ha már meg lett utána fizetve a termékdíj”. És itt álljuk is meg és tisztázzuk gyorsan a félreértéseket.
Lassan minden piaci szereplőnek, csomagolóipari cégnek világossá válik, hogy azok a csomagolószerek, amik betöltik a csomagolási funkciót, nem kell, hogy termékdíj terhelje (kivéve hordtasakok). Pontosabban a fizetendő termékdíj mértékét a termékdíj törvényben meghatározott képlet alapján „ki kell nullázni”, feltéve, hogy annak első belföldi forgalomba hozatala 2023.07.01. utáni, és nincs a felek között termékdíj átvállalási szerződés (átvállalás esetén nem is keletkezett fizetési kötelezettség, pont azért került az átvállalásra). Ezt az eljárást kell alkalmazni még akkor is, ha a termékdíj és az EPR fizetésre kötelezett alany eltér egymástól.
Válasszuk szét a csomagolószer beszerzéseinket időrendi sorrendbe.
2023. július 1-ét megelőzően beszerzett csomagolószerek:
Amennyiben nem kötöttünk átvállalási szerződést a csomagolószer beszállítókkal, és amennyiben Ők a kötelezettek, a környezetvédelmi termékdíjat kiszámlázták vállalatunk részére. Az EPR kötelezettség a csomagolószerek után a belföldre eladott termékek csomagolása, illetve a belső csomagolási felhasználás után keletkezik, amennyiben ez 2023. július 1-ét követően történik meg. Igen ám, de így még termékdíj és már EPR díj is terheli ezeket a csomagolószereket, illetve csomagolásokat.
Ezért a következő jogszabályi lehetőség áll rendelkezésre: A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló kormányrendelet alapján a körforgásos termék után 2023. július elsejét követő belföldi forgalomba hozatal alapján kiterjesztett gyártói felelősségi díjat igazoltan megfizető visszaigényelheti a termékdíjköteles termék után az általa vagy a csomagolószer kötelezettje által 2023. július elsejét megelőzően megfizetett termékdíj azon összegét, amely az igazoltan megfizetett kiterjesztett gyártói felelősségi díjjal megegyezik.
Ez a szigorú jogértelmezés alapján azt mondja, hogy a visszaigénylési jogosultsághoz két dolgok kell, hogy teljesüljön, és ez megjelenjen a nyilvántartásokban: a termékdíj tényleg megfizetésre kerüljön a kötelezett által, illetve a csomagolást végző megfizette az EPR díjat is. Ez alapján a visszaigénylési jogosultság a tárgynegyedévet követően valósulhat meg, az adott időszakra vonatkozó termékdíj bevallás önellenőrzésével, hisz az EPR díj megfizetése nem valósulhat meg az adott időszakra vonatkozó termékdíj bevallás benyújtásáig.
2023. július 1-ét követően beszerzett csomagolószerek:
Mivel a visszaigénylés jogosultsága csak a 2023. július elsejét megelőzően megfizetett termékdíjra vonatkozik, ez magával vonja, hogy csomagolószert az ezt követő teljesítési dátummal kiállított számlák nem tartalmazhatnak környezetvédelmi termékdíjat. Abban az egy esetben tartalmazhat a számla környezetvédelmi termékdíjat, ha a beszállító partnerünk nem kötelezettje az adott csomagolószernek, és Ő maga is termékdíjjal növelten vette meg, még 2023. július 1-ét megelőzően. De ebben az esetben a beszállítónak a számláján fel kell tüntetnie az eredeti kötelezett nevét, címét adószámlát, az általa beszerzett csomagolószer számlájának számát és dátumát.
Ha a beszállító partnerről kiderül, hogy mégis csak termékdíj kötelezett, és a fentiek alapján a jogszabálynak nem megfelelően termékdíjjal növelten állított ki számlát, azt meg kell kifogásolni, sztornóztatni, és új, termékdíj nélkül kiállított számlát kérni.
Bízunk benne, hogy ezzel a szakmai összefoglalóval segítettünk vázolni azon csomagolószerekkel kapcsolatos termékdíj és EPR feladatokat, annak érdekében, hogy a megfelelő mértékű kötelezettség terhelje az adott csomagolást.
Nyilatkozat
A GREEN TAX SERVICE Kft. kijelenti, hogy a tájékoztató összeállítását a termékdíjra és a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerre vonatkozó jogszabályok szerinti előírásoknak megfelelően teljesítette. A mindenkor elvárható gondossággal és körültekintéssel, a szakmai standardok betartása szerint járt el.
Jelen összefoglaló nem tartalmazza a teljes termékdíj törvény és annak végrehajtási rendeletében, illetve a kiterjesztett gyártói felelősségi kormányrendelet által előírt szabályozást. Célja nem a teljes körűség és a jogi normák hivatkozásainak pontos idézése, hanem gyakorlati iránymutatást tartalmaz, melynek elsődleges célja, hogy az összefoglaló közérthető legyen.
A GREEN TAX SERVICE Kft. tájékoztatja az olvasót, hogy a jelen összefoglalóban leírt megállapítások, vélemények, javaslatok jogalkalmazói értelmezését, gyakorlatát és szakmai véleményét tükrözi, melyek szakmai véleménynek, ajánlásnak, iránymutatásnak minősülnek, de jogi kötőerővel a jelen összefoglalóban foglaltak nem rendelkeznek. A GREEN TAX SERVICE Kft. az esetleges hibákért, hiányosságokért a felelősségét kizárja.
A GREEN TAX SERVICE Kft. nem rendelkezik hatáskörrel a jogszabályok értelmezésére, a jelen összefoglalóban foglaltak szakmai véleménynek minősülnek, melyek egy esetleges jogvitában a bíróságokat, hatóságokat nem köti.