Az államfő több ponton is alaptörvény-ellenesnek találta a múlt kedden elfogadott törvényt.
Áder János köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz fordult az Országgyűlésben előző héten elfogadott hulladékgazdálkodási tárgyú törvénymódosítás ügyében – közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal hétfőn.
Az államfő indítványában leszögezte, hogy bár a törvény számos rendelkezése kifejezetten pozitív változást jelent, alkotmányossági szempontból több ponton aggályos.
Áder János alaptörvény-ellenesnek tartja, hogy a törvényjavaslat elvonja a termelési és ipari hulladékok tulajdonjogát, miközben semmilyen kártalanításról nem gondoskodik. Ellenkezik az alaptörvénnyel az is, hogy a koncessziós társaságok a törvénymódosítással egyoldalú erőfölényt szereznek.
A parlament a hulladékgazdálkodás átfogó átalakításáról szóló törvényjavaslatot a múlt hét kedden fogadta el. A jogszabállyal a kormány központosítaná az ágazatot amellett, hogy komolyabban büntethetné az eldobható italcsomagolások visszaváltási rendszerével és a hulladékkal kapcsolatos visszaéléseket.
Komoly változás az lenne az eddigiekhez képest, hogy míg eddig a településeknek kellett gondoskodniuk a szemét elszállításának megszervezéséről, a jövőben ennek a közszolgáltatásnak a működtetése egy koncesszoré lenne, és a kukásautókat üzemeltető – jellemzően önkormányzati – cégek csak annak alvállalkozói lehetnek.
Ez meglehetősen kiszolgáltatott helyzet, hiszen a szemétdíjat az állam határozza meg, az alvállalkozói szerződéseket pedig a koncesszor, és ha a hulladékos cégnek, például a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-nek nem tetszik a rendszer, legfeljebb annyit tehet, hogy felhagy a tevékenységével, és még a sokmilliárdos vagyonát is át kell adnia üzemeltetésre az új alvállalkozónak.
forrás: https://hvg.hu/gazdasag/20201221_alkotmanybirosag_ader_janosa_hulladekgazdalkodasi_torveny