Nagyon sokáig nem tudtam eldönteni, hogy az otthoni sárga fedeles szeletív hulladékgyűjtőbe bedobható-e például a mosószeres flakon. A válasz egyébként az, hogy igen, berakható a tartályba. A flakonon kívül a tároló elnyeli még a fóliákat, szatyrokat vagy a konzervdobozokat, de CD-lemez már nem tartozik az ide dobható hulladékok körébe. Mit és hogyan gyűjtsünk a fém és műanyag külön gyűjtésére szolgáló edényben?
A sárga fedeles edényekbe italos PET-palackok és azok lecsavart kupakjai, flakonok, szatyrok, fóliák (csak csomagolási műanyag), fém csomagolási hulladék, például konzerv és italos fémdobozok rakhatók. Ugyanakkor az FKF, a fővárosi közszolgáltató cég kéri, hogy például CD-lemezt, zsíros flakonokat, hungarocellt, ételmaradékkal szennyezett műanyag- vagy konzervdobozokat ne rakják bele a lakók.
Egyszerre gyűjtik a fémet és a műanyagot
A fővárosban a műanyagot és a fémet az FKF együtt gyűjti a rendszerében. Így tehát 2020-ban ebből a két hulladékfajtából a gyűjtőszigetekről majd 612 ezer kilót szállítottak el, a házhoz menő gyűjtésben és az intézményektől, gazdálkodó szervezetektől pedig több mint 18 millió kilót. A szelektív hulladékgyűjtő udvarokban (ebben a hungarocell is benne van) körülbelül 154 ezer kilót adtak le ezekből a lakók. Így összesen több mint 19 millió kilogramm fém és műanyag került be az újrahasznosítás rendszerébe tavaly.
A begyűjtött műanyag- és fémhulladék gépi és kézi feldolgozására, újrahasznosítására már kialakult a jól működő háttéripar.
A műanyag útja
A lakosságnál nagyon nagy mennyiségben keletkezik műanyaghulladék, amelyből a szolgáltató a négy fő típust, a PET-palackot, a fóliát, a flakont és a hungarocellt gyűjti a fővárosban, de ez utóbbi csak a hulladékudvarokban adható le.
A különböző műanyag fajtákat külön-külön hasznosítják. A vegyesen összegyűjtött műanyaghulladékokat a válogatóban anyagfajta és szín szerint különítik el. Ezt követően az üzemben a műanyagokat tisztítják és darabolják, majd granulátumot készítenek belőlük. Ez már alkalmas késztermékek előállítására.
A fémeket szétválasztják
A vastartalmú konzervdobozokat és az alumínium italos dobozokat géppel és kézzel válogatják. A mágnesezhető fémeket mágnesek segítségével választják szét az alumíniumtól. A vastartalmú hulladékok újrahasznosítása több száz éves múltra tekint vissza a vas- és acéliparban.
Az alumínium csomagolóanyagok minőségromlás nélkül újrahasznosíthatók, és ez az eljárás jelentős energia-megtakarítással jár az elsődleges alumíniumgyártáshoz képest.
Persze az lenne a legjobb, ha ezekből a hulladékokból, főleg a műanyagból, minél kevesebb termelődne. Egy-egy bevásárláskor sok zacskót és csomagolóanyagot viszünk haza, és ezeknek egy része kiváltható lenne például mosható vászonzsákokkal.
#szótkérek #zöldellő #műanyag
forrás: https://szotkerek.hu/20210211/a-cd-lemez-nem-de-a-mososzeres-flakon-berakhato-a-mit-es-hova-szelektaljunk/